Budowa drogi dojazdowej zawsze wymaga odpowiednich przygotowań. Nie chodzi tu wyłącznie o wykonanie określonych prac, lecz również o to, by uzyskać stosowne pozwolenia i zdobyć niezbędną przestrzeń do jej poprowadzenia. W poniższym artykule opowiemy o tym, co trzeba zrobić, aby połączyć działkę z drogą publiczną.
Budowa drogi dojazdowej na działce budowlanej — narzędzia prawne
Inwestor realizujący prace budowlane, musi uzyskać połączenie logistyczne pomiędzy działką budowlaną a drogą publiczną. Tylko w ten sposób można dowieść niezbędne materiały. Jak zatem uzyskać dostęp do drogi publicznej? Można to zrobić na trzy sposoby:
- poprzez wykup ziemi pod stworzenie drogi koniecznej do transportu artykułów budowlanych,
- poprzez zakupienie działki sąsiadującej, która umożliwiałaby wybudowanie takiej drogi,
- poprzez ustanowienie (np. odpłatnej) służebności gruntowej na działce cudzej.
W tym ostatnim przypadku inwestor może — poprzez umowę lub wyrok sądowy — skorzystać z narzędzia, jakim jest służebność drogi. Polega ono na tym, że właściciel sąsiadującej działki zapewnia możliwość zabudowania drogi tymczasowej na podstawie umowy. Jeśli dana osoba nie chce sporządzić stosownego dokumentu, wyrok może wydać sąd, korzystając z przepisów dot. drogi koniecznej. Warto zauważyć, że w tym przypadku można ustanowić służebność, ale tylko wtedy, gdy mamy już pozwolenie na lokalizację zjazdu. Jeśli nie, to chcąc mieć dostęp do drogi publicznej, trzeba wydać stosowny wniosek wraz z załącznikami.
Mamy pozwolenie, by zrobić drogę dojazdową – czas ją utwardzić!
Zanim pod budowaną nieruchomość zaczną zjeżdżać samochody z materiałami budowlanymi, musimy odpowiednio przygotować miejsce pod drogę dojazdową. Jeśli mamy już pozwolenie na budowę zjazdu, możemy rozpocząć pierwszy etap pracy, czyli utwardzenie gruntu.
W tym celu należy przekopać grunt na głębokość 20 – 30 cm (w zależności od tego, jak grząski jest teren), a następnie utwardzić powierzchnię wykorzystując do tego celu gruz, tłuczeń, żwir i piasek. Od dołu kładziemy podsypkę o największej średnicy cząstek. Im wyżej, tym cząstki żwiru będą większe. Dzięki temu grunt będzie skutecznie absorbował oddziaływania mechaniczne. Do utwardzania dojazdu możemy również wykorzystać gruz i ziemię pozyskane w trakcie wcześniejszych prac.
Pamiętajmy również o przygotowaniu po bokach rowów, czyli odpływów melioracyjnych. Dzięki temu woda nie będzie osadzać się w podsypanej drodze, lecz spłynie na dół, ograniczając w ten sposób zjawisko rozmiękczania się podłoża. Musimy liczyć się z tym, że w trakcie budowy domu, nasza droga dojazdowa może służyć nam przez wiele miesięcy.
Uwaga! Samo utwardzenie drogi to tylko pierwszy krok. Jeśli zamierzamy wykonywać określone prace budowlane, powinniśmy przygotować tymczasowy plac, na którym rozmieścimy materiały budowlane, niektóre urządzenia itd.
Wykonanie drogi dojazdowej z działki na drogę publiczną — jakie rozwiązania wybrać?
Płyty aluminiowe
Drogę można wyłożyć za pomocą płyt ALU. To idealne rozwiązanie dla terenów płaskich i pochyłych, czyli odpowiednio wyrównanych za pomocą podsypki.
Płyty z aluminium są wytrzymałe i co najważniejsze — mocuje się je za pomocą połączeń skręcanych. Ich długość to 215 cm, a szerokość jest zgodna z ustawą i wynosi 3 metry, czyli tyle, ile wymaga się dla dróg technicznych i tymczasowych. Budowa zakrętu na drodze dojazdowej odbywa się poprzez połączenie płyt pod kątem 45 stopni.
Płyty drewniane
Drogę dojazdową można wytyczyć za pomocą
płyt drewnianych i to na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu płyt Strong, których wymiary to 220 x 430 cm. Ich mocowanie ze sobą jest możliwe za pomocą połączeń pióro-wpust. Zakręt z płyt Strong montuje się poprzez zestawienie płyt ułożonych pionowo i poziomo. Drugim wariantem jest zastosowanie wąskich (metrowych) płyt Metrum, które można mocować wzdłużnie lub poprzecznie. Łączenie ich odbywa się za pomocą prętów stalowych. Zakręt wyprowadza się podobnie, jak w przypadku dużych płyt Strong.
Płyty stalowe
Jest to rozwiązanie, które zapewnia bezpieczny przejazd nawet wtedy, gdy grunt wyróżnia się bardzo małą spoistością.
Płyty ze stali mają wymiar 150 x 300 cm, a także 200 x 300 cm.
Płyty Flex
Drogę dojazdową można również wykonać z płyt, a w zasadzie z paneli Flex Deck, które wyróżniają się dość chropowatą powierzchnią, która znacząco poprawia warunki jezdne. Płyty o wymiarach 300 x 100 cm można mocować wzdłużnie (kładąc tory o szerokości 1 m każdy) lub poprzecznie.
Panele Flex nadają się również jako podłoże pod tymczasowe magazyny budowlane.
Podkłady gumowe – to rozwiązanie polecane zwłaszcza przy średnich i większych obciążeniach, w tym również ze strony maszyn z napędem gąsienicowym.
Reasumując, budowa dróg dojazdowych na działki budowlane to skomplikowany proces. Warto jednak zaznaczyć, że zastosowanie elementów modułowych znacznie skraca czas montażu drogi i jest dużo wygodniejsze niż stosowanie ciężkich płyt betonowych lub wymagającej czasochłonnego układania kostki brukowej.